Райдержадміністрація

Пропозиції

    Корисні посилання










    Календар свят. Мова, граматика, спілкування

    «Пряма лінія» з головним державним санітарним лікарем району Богодухівського району О.М.Ляшенком

    16 серпня 2012 року відбулася «пряма лінія» з головним державним санітарним лікарем району Богодухівського району Ляшенком Олександром Миколайовичем.

    Які основні причини інфекційних кишкових захворювань та харчових отруєнь?

    На сьогодні основною причиною інфекційних кишкових захворювань та харчових отруєнь є недотримання елементарних правил гігієни при зберіганні та приготуванні їжі.
    Якщо споживач, купуючи в магазинах свіжі доброякісні продукти харчування, поводиться з ними неправильно або, купуючи продукти у приватних осіб, забуває про обережність, він піддає себе та близьких непотрібному ризику.
    Лікарі часто кажуть: «мийте руки перед тим, як сісти за стіл, не пийте «сирої» води та некип’яченого молока, не вживайте немиті фрукти, овочі».
    Здається, примітивно і набридло. Дійсно, це всім відомі і,здається, нудні істини. Але чи варто нехтувати ними? Адже одна з причин того, що харчові отруєння знайомі, на жаль всім без винятку, криється в забутті цих прописних істин.
    Приємно з’їсти яблуко, свіжу морквину, поласувати виноградом. А чи вимиті вони? Слід пам’ятати, що від миття смак овочів і фруктів не погіршується, а небезпека захворіти значно зменшується.
    Потрібно, щоб навички особистої та громадської гігієни увійшли «в плоть і кров» кожної людини, були невід’ємною рисою їх поведінки.
    Для попередження кишкових захворювань дуже важливо забезпечення чистоти продуктів, дотримання правил їх зберігання.
    Досвід вчить, що завжди можна запобігти харчовому отруєнню, якщо дотримуватись основних правил зберігання і приготування їжі та особистої гігієни.
    Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби. Навпаки, приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку. НЕ намагайтесь готувати багатокомпонентні страви.
    Для більшості продуктів температура зберігання становить 0 - +6. Мийте холодильник раз на 1-2 тижні звичайним миючим засобом та водою.
    Якщо збираєтесь в дорогу, не беріть продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
    Всі ці дуже прості правила профілактики допоможуть уникнути харчових отруєнь і зберегти здоров’я та працездатність.

    Наближається осінь. Розпочнеться грибний сезон. Що потрібно знати кожному, хто збирається у ліс по гриби?

    Кожного року під час грибного сезону в районі з’являються випадки звертання за медичною допомогою. Вживання дикорослих грибів у нашій країні - традиція, яка, на жаль, може призводити до отруєння.
    Статистика свідчить, що більшість отруєнь спричинено вживанням пластинчастих отруйних грибів (у першу чергу блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки.
    Отруїтися можна навіть їстівними грибами, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас.
    Всі грибники добре знають про існування отруйних грибів, при цьому кожен з них впевнений, що зможе відрізнити їх від їстівних. Більшість людей, які вижили після грибного отруєння, стверджують, що збирали лише їстівні гриби.
    Симптоми отруєння грибами з’являються не відразу: через 8-12, а іноді навіть через 35 годин! Хворого нудить, він починає блювати, з’являються сильний біль у череві, пронос, холодний піт, відзначаються слабкість, судоми, ослаблення серцевої діяльності. При цьому, хоч кінцівки тіла холодні, температура тіла залишається нормальною. І лише негайне звернення до лікаря надає шанс врятувати людині життя, поки отрута ще не досягла печінки та не почала руйнувати її клітини.
    Навіть при найменшому нездужанні (нудота, блювання, розлад травлення) необхідно негайно викликати «швидку допомогу» або доправити хворого до лікарні. Так званий «світлий період» - час, який проходить від вживання грибів до перших ознак отруєння, - може коливатися від кількох годин до 2-5 діб. І кожна згаяна година може коштувати людині життя!
    До приїзду лікаря хворому треба очистити шлунок, викликавши блювання, зробити клізму або дати проносне, а після очищення кишечнику - 5-10 (дитині 2-4) пігулок активованого вугілля. Необхідно пити більше рідини (воду, чай, соки, компот), щоб швидше вивести токсини.
    Гриби особливо небезпечні для дітей! Молодий організм ще не може чинити опір отруті, і дитина перед нею зовсім беззахисна. Адже концентрація деяких токсичних речовин може збільшуватися у грибах у декілька разів! Наприклад, вміст токсину мускарину може збільшитися від 1 до 65%, внаслідок чого їстівний гриб стає отруйним!
    Окрім мускарину, у грибах містяться мускаридин та буфотеїн. Їх співвідношення може дуже коливатися. Ось чому токсичні дози, абсолютно нешкідливі для дорослих, стають смертельно небезпечними для дітей. Тому страва, яку їли дорослі, може бути отрутою для малюка! Отруєння малечі грибами проходить дуже тяжко. Легких випадків не буває! Із 100 дітей, які отруїлися грибами, 5-6 гинуть, а 25-30 стають інвалідами на все життя!

    Для маленької людини будь-який їстівний гриб може бути смертельно небезпечним!
    Не можна їсти страви з грибів вагітним і жінкам, які годують немовлят!

    Щоб не сталося лихо, дотримуйтеся основних правил:
    - Не збирайте гриби поблизу трас, на пустирях і звалищах.
    - Ніколи не збирайте гриби з клубнеподібним потовщенням внизу ніжки, не готуйте з них страви і навіть не намагайтеся спробувати їх на смак!
    - Не збирайте гриби, які вам не відомі! При будь-якому сумніві їх краще викинути!
    - Не збирайте перезрілі, слизькі, червиві та пошкоджені гриби!
    - Не тримайте необроблені гриби у холодильнику більше 1 доби!
    - Додержуйтеся санітарно-гігієнічних правил при консервуванні грибів: ретельно очистіть їх, промийте і проваріть, у маринад додайте достатню кількість солі та укусу і не закривайте банки герметичними кришками!
    - Дітям до 14-16 років гриби протипоказані взагалі, оскільки система травлення дитини «перебудовується» лише після 18 років. Навіть їстівні гриби малюкам - вороги!
    - Пам’ятайте, що не лише сирі, але й погано очищені, недоварені, недосмажені, непросолені гриби можуть стати причиною отруєння.
    - Незважаючи на високі харчові та смакові якості, гриби погано перетравлюються шлунком. Упоратися з такою їжею може лише абсолютно здоровий дорослий організм. При хворобах нирок, печінки, запальних процесах шлунка гриби протипоказані й дорослим.

    Пам’ятайте! Збирання грибів для людини - це завжди «гра з вогнем». Якщо ви бажаєте здоров’я собі та своїм близьким, будьте обережні! Не ризикуйте своїм життям! Грибник, як і сапер, може помилятися лише один раз!

    Пошук по сайту



















    Архів новин

    Травень 2024
    ПнВтСрЧтПтСбНд
    293012345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    272829303112

    Знайдіть нас на Facebook


    Корисні посилання