Райдержадміністрація

Пропозиції

  Корисні посилання


  Календар свят. Мова, граматика, спілкування

  СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ

        Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Заповіт має право вчинити фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

  Визначення обсягу спадщини, що має спадкуватися за заповітом

        Заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому.

        Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

  Загальні вимоги до форми та посвідчення заповіту

        Заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення і має бути особисто підписаний заповідачем.

        Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується іншою особою. Підпис іншої особи на тексті заповіту, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє.

        Заповіт має бути посвідчений нотаріусом. Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

        Також заповіт може бути посвідчений іншими посадовими особами, а саме:

        - головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров'я;

        - директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю;

        - капітаном морського, річкового судна, що ходить під прапором України, якщо особа  перебуває під час плавання на цьому судні;

        - начальником пошукової або іншої експедиції, якщо особа перебуває у пошуковій або іншій експедиції;

        - командиром (начальником) військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, якщо особа є військовослужбовцем.

        - начальником установи виконання покарань, якщо особа тримається в установі виконання покарань;

        - начальником слідчого ізолятора, якщо особа тримається у слідчому ізоляторі.

        В таких випадках та у випадку якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, він посвідчується у присутності не менш як двох свідків

  За бажанням заповідача його заповіт може бути посвідчений при свідках.

        Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю.

        Свідками не можуть бути:

        - нотаріус або інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт;

        - спадкоємці за заповітом;

        - члени сім'ї та близькі родичі спадкоємців за заповітом;

        - особи, які не можуть прочитати або підписати заповіт.

  Заповіт з умовою

        Заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов'язаної, так і не пов'язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо).

        Умова, визначена у заповіті, має існувати на час відкриття спадщини.

        Однак, умова, визначена у заповіті, є нікчемною, якщо вона суперечить закону або моральним засадам суспільства.

        Особа, призначена у заповіті, не має права вимагати визнання умови недійсною на тій підставі, що вона не знала про неї, або якщо настання умови від неї не залежало.

  Заповіт подружжя

        Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності.

        У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.

        За життя дружини та чоловіка кожен з них має право відмовитися від спільного заповіту. Така відмова підлягає нотаріальному посвідченню.

        У разі смерті одного з подружжя нотаріус накладає заборону відчуження майна, зазначеного у заповіті подружжя.

  Секретний заповіт

        Секретним є заповіт, який посвідчується нотаріусом без ознайомлення з його змістом.

        Особа, яка склала секретний заповіт, подає його в заклеєному конверті нотаріусові. На конверті має бути підпис заповідача.

        Нотаріус ставить на конверті свій посвідчувальний напис, скріплює печаткою і в присутності заповідача поміщає його в інший конверт та опечатує.

        Одержавши інформацію про відкриття спадщини, нотаріус призначає день оголошення змісту заповіту. Про день оголошення заповіту він повідомляє членів сім'ї та родичів спадкодавця, якщо їхнє місце проживання йому відоме, або робить про це повідомлення в друкованих засобах масової інформації.

        У присутності заінтересованих осіб та двох свідків нотаріус відкриває конверт, у якому зберігався заповіт, та оголошує його зміст.

        Про оголошення заповіту складається протокол, який підписують нотаріус та свідки. У протоколі записується весь зміст заповіту.

  Таємниця заповіту

        Нотаріус, інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт, свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права до відкриття спадщини розголошувати відомості щодо факту складення заповіту, його змісту, скасування або зміни заповіту.

  Призначення спадкоємців

        Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших осіб.

  Покладення на спадкоємця певних обов'язків

        Заповідач може зобов'язати спадкоємця до вчинення певних дій немайнового характеру, зокрема щодо розпорядження особистими паперами, визначення місця і форми здійснення ритуалу поховання.

  Спадкування частини спадщини, що не охоплена заповітом

        Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах.

  Право заповідача на скасування та зміну заповіту

         Заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт, внести в нього зміни або скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить.

        Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

  Недійсність заповіту

        Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

        За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

        Недійсність окремого розпорядження, що міститься у заповіті, не має наслідком недійсності іншої його частини.


  Порушують ваші права? Ви потребуєте допомоги в судах,  і не маєте грошей на адвоката  - звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює з понеділка по п'ятницю з 08-00 до 17-00,  за адресою: м. Богодухів, вул. Покровська, 5. тел. (05758) 3-01-82, 3-03-25.

  Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

  Директор Богодухівського місцевого центру

  з надання безоплатної вторинної

  правової допомоги                                                                                                                     Перепелиця Д.М.

  Пошук по сайту  Архів новин

  Травень 2024
  ПнВтСрЧтПтСбНд
  293012345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  272829303112

  Знайдіть нас на Facebook


  Корисні посилання